Blog
Płyta fundamentowa czy fundament?
Podczas projektowania i budowy domu bardzo ważny jest rodzaj fundamentu użyty do tworzenia konstrukcji. Chociaż przez wiele lat stosowało się tradycyjny fundament, coraz bardziej popularna staje się płyta fundamentowa. Czym charakteryzują się oba typy fundamentów i jakie mają zalety? Sprawdź i wybierz właściwy rodzaj posadowienia dla własnego obiektu.
Czym charakteryzuje się fundament tradycyjny?
Konstrukcja fundamentu tradycyjnego oparta jest na ławach oraz ścianach fundamentowych, które ustawiane są tuż pod ścianami nośnymi i wewnętrznymi. Choć jest to typ posadowienia solidnego, charakteryzuje się niestety uciekaniem ciepła przez ziemię. Podczas pierwszych lat funkcjonowania budynku i osiadania go na gruncie mogą również zdarzyć się pęknięcia związane z nierównomiernym osiadaniem poszczególnych ław i słupów.
Fundament tradycyjny posiada jednak zalety w kwestii kosztów jego wykonania. Taką konstrukcję postawić można samodzielnie przy zastosowaniu metody gospodarczej. Tradycyjne posadowienie nie wymaga również zastosowania zaprawy wysokiej jakości. Sprawdzi się w tym przypadku beton mieszany na placu budowy. Jeżeli jednak dom ma być energooszczędny i nowoczesny, fundament tradycyjny nie będzie tu najlepszym rozwiązaniem.
Płyta fundamentowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?
Płyta fundamentowa jest rodzajem posadowienia wykonanym z jednej, dużej i jednolitej bryły odpowiednio dopasowanego materiału. Dzięki temu cały dom z biegiem lat osiada równomiernie i nie grożą mu żadne pęknięcia. To propozycja dedykowana do domów energooszczędnych i takich, w których zastosowane zostają nowoczesne rozwiązania. W płycie fundamentowej można umieścić np. system ogrzewania podłogowego. Budowa takiego posadowienia trwa zaledwie kilka dni. Jest znacznie szybsza niż w przypadku fundamentów tradycyjnych.
Wybierając płytę fundamentową otrzymujemy znacznie większy zakres prac, które przy tradycyjnym fundamencie musimy wykonać później i za nie dodatkowo zapłacić. Warto pamiętać, że w przypadku płyty fundamentowej uzyskujemy również gotową podłogę domu, która wymaga jedynie zastosowania preferowanego wykończenia w postaci paneli czy płytek.
Płyty fundamentowe to także idealne rozwiązanie w przypadku, gdy grunt nie wykazuje korzystnych właściwości pod budowę obiektu. To także doskonała propozycja na terenach charakteryzujących się dużym spadkiem. Reasumując, koszty budowy domu z płytą fundamentową mogą początkowo wydawać się wyższe, jednak w rzeczywistości oszczędzamy na pracach, które wykonywane są od razu.